Jak koczowniczy tryb życia ukształtował kuchnię Tatarów?


Jak koczowniczy tryb życia ukształtował kuchnię Tatarów?

Dania kuchni tatarskiej zdobywają coraz większą popularność. Polacy wręcz się zakochali w tych potrawach; w naszym kraju powstaje coraz więcej restauracji serwujących tatarskie przysmaki. Sarma, czebureki, pilaw i kołduny – to znane dania tatarskie, jednak stanowią zaledwie małą część jej bogactw i różnorodności. Jakie niespodzianki skrywa w sobie kuchnia tatarska? Czego obowiązkowo powinno się skosztować, aby lepiej poznać historię i kulturę Tatarów?

Wpływ innych narodów na kształtowanie się kuchni tatarskiej

Aby lepiej zrozumieć kuchnię tatarską oraz jej powstanie, musimy się przyjrzeć bliżej samym Tatarom. To ich historia, kultura i sposób życia ukształtowały dania i potrawy tej kuchni. To dzięki nim ich forma przybrała obecny, znany nam kształt.

Kim są Tatarzy?

Tatarzy wywodzą się z terenów północno-zachodniej Mongolii oraz rejonu Bajkału, a spokrewnieni są najprawdopodobniej z Połowcami i Kipczakami. W Europie Tatarzy jednoznacznie kojarzyli się kiedyś z Mongołami, a to za sprawą armii mongolskiej. W czasach panowania Czyngis-chana, Tatarzy byli częścią wieloetnicznej armii mongolskiej, w związku z czym bardzo często brali udział w wyprawach na nasz kontynent. Tak naprawdę to utożsamianie Tatarów z Mongołami jest błędne. Dzieli ich język, religia, a nawet genetyka – Mongołowie są ludem buriacko-chałchaskim, podczas gdy Tatarzy turecko-kipczackim.

Koczowniczy tryb życia

Tatarzy to grupa etniczna nieposiadająca własnych ziem, zamieszkująca rozmaite obszary. Ich historia to niekończąca się wędrówka i podróż. Obecnie Tatarów można spotkać w Rosji, Kazachstanie, Kirgistanie, Turkmenistanie, Rumunii, na Białorusi, Ukrainie, czy w Polsce i wielu innych. Największe grupy Tatarów w naszym kraju mieszkają na Podlasiu oraz w Trójmieście.

Historia Tatarów, a ich kuchnia

Co wynika z tak skomplikowanej i ciekawej zarazem historii Tatarów? Oczywiście ich różnorodna kultura, której integralną częścią jest właśnie kuchnia tatarska. Łatwo się można domyślić, jak wędrowny styl życia pomógł kształtować jej smaki – wpływ przeróżnych kuchni świata jest niezaprzeczalny. Każdy kraj, w którym przybywali Tatarzy w trakcie swoich wypraw, stanowił dla niech ogromną inspirację. Wspomniane wcześniej państwa Azji, Rosja, Ukraina, Białoruś czy Polska, a właściwie potrawy tych narodów umożliwiały Tatarom odkrywanie nowych dla nich smaków i aromatów.

Również Tatarzy mieli ogromny wpływ na te kraje. Dzięki temu w połączeniu ze wcześniej znanymi im daniami mogły cały czas powstawać nowe potrawy, tak ciekawe, różnorodne, a przede wszystkim – inne od tego, co było znane do tej pory. Synteza tradycyjnej kuchni Tatarów z kuchnią świata, zaowocowała smakami, które znamy obecnie. A my możemy się delektować, ciągle odkrywając aromaty kuchni Tatarskiej i rozpoznając w nich wpływy z różnych zakątków globu.

Czebureki, sarma, kołduny i wiele więcej

Czebureki to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni tatarskiej i właściwie stanowi taki tatarski fast food. Jest to pieróg, a oryginalna wersja zakłada farsz złożony z mięsa i cebuli przyprawionych pieprzem. Chrupką konsystencję zawdzięczają smażeniu na głębokim tłuszczu; dziś można również spotkać uwspółcześnioną wersję – czebureki wegetariańskie z farszem warzywnym. Stanowią idealną alternatywę dla osób niespożywających mięsa, a ich smak jest równie pyszny.

Kołduny stanowią tatarską wersję pierogów, a ich smak jest niepowtarzalny. Jest to zasługa sposobu ich gotowania – w wołowym rosole. Sprawia on, że zarówno ciasto, jak i nadzienie posiadają bogaty aromat.  Rosół i pierożki podawane są oddzielnie – rosół w filiżance, a pierogi na osobnym talerzu.

Sarma, czyli potrawa, która Polakom kojarzy się z naszymi gołąbkami. Jednak w tatarskiej wersji farsz jest zawijany w liście winogron. Jest to dla nas bardzo ciekawa alternatywa tak dobrze znanej nam potrawy, tylko w bardziej egzotycznym stylu.

Marchewka po koreańsku to przepyszny dodatek do dań głównych. Jest to surówka przyrządzana na ostro z czosnkiem, kolendrą oraz z ostrą papryką.

A na deser… chak–chak. Stanowi on przysmak dla prawdziwych amatorów słodkości, a charakteryzuje się kawałkami smakowitego ciasta, które smaży się na głębokim tłuszczu i oblewa miodem.

Innym przepysznym deserem kuchni tatarskiej jest barmak. Występuje on w formie tatarskich ciastek w kształcie palca z nadzieniem z orzechów, masła i cukru. Ich zaletą jest nie tylko cudowny smak, ale również bardzo proste przygotowanie.

Kuchnia tatarska i jej odmiany

Kuchnia tatarska posiada tę zaletę, że w każdym zakątku świata smakuje inaczej; potrawy również są inne. Jest to oczywiście wynikiem zamieszkiwania przez Tatarów różnych regionów świata – zatem wpływy na kuchnię tatarską również są odmienne. Powyższe dania to oczywiście mała część tej kuchni; nie sposób wymienić wszystkich jej potraw. Stanowią one jednak doskonałe wprowadzenie w fascynującą podróż kulinarną, kulturową oraz historyczną Tatarów.

Marta

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o