Chinkali – gruzińskie pierogi


Chinkali – gruzińskie pierogi

Słynne, legendarne pierożki gruzińskie. Gotowane w wodzie, napełnione soczystym farszem mięsnym, rosołkiem, kolendrą. Jest to jedno z najpopularniejszych gruzińskich dań mącznych, popularne zarówno w Gruzji, jak również na całym świecie.  Można nawet zaryzykować stwierdzenia, że obok chaciapuri to właśnie chinkali jest najpopularniejszą gruzińską potrawą. 

Chinkali zyskały również ogromną popularność w Polsce. Liczne restauracje gruzińskie serwują to danie a Polacy bardzo polubili ten specyficzny rodzaj pierogów. 

Rodzaje chinkali

Klasyczna wersja chinkali posiada farsz mięsny z kolendrą oraz dużą ilością bulionu, który koniecznie należy wypić w trakcie konsumpcji pierogów. 

Obok chinkali z nadzieniem mięsnym spotkać możemy również inne rodzaje chinkali – z serem, ze szpinakiem, grzybami. Istnieją też różne wariacje na temat tego dania, gdzie ograniczeniem może być tylko i wyłącznie fantazja. 

Chinkali w Skazce

Skazka obecnie nie ma w swojej ofercie chinkali, chociaż jesteśmy przekonani, że w bliskiej przyszłości ulegnie to zmianie! Zachęcamy do śledzenia naszej oferty! 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o