Zhingaliov hac – ormiański chlebek z zieleniną


Zhingaliov hac – ormiański chlebek z zieleniną

Każda z kultur ma swoje własne, charakterystyczne wypieki mączne. Wynika to przede wszystkim z tego, że produkty typu mąka, woda, jaja, sól czy nawet drożdże są tanie i zazwyczaj ogólnodostępne. Dodatkowo bez względu na nadzienie (albo jego brak) zazwyczaj otrzymujemy mocno sycący posiłek, który po ciężkim dniu może służyć nie tylko jako przekąska, ale także dodatek do zup, sałatek czy mięsa.

MNOGOŚĆ ROŚLIN

W kuchni ormiańskiej oprócz mięsa i przypraw możemy dostrzec mnogość roślin i wszelkiej zieleniny w całej kulturze kulinarnej. Zielone łodygi wyrastające z ziemi, to niemal obowiązek w każdym daniu. Mówi się nawet, że Ormianie sami żartują, że w okresie wiosny nikt nie umrze z głodu, ponieważ wraz z rosnącymi ziołami wzbogaca się ich dieta. Przyjmuje się, że podczas gotowania wykorzystują nawet około 300 rodzajów różnej zieleniny!

CHLEB Z ZIOŁAMI

Ormiańska nazwa zhingaliov hac oznacza nic innego jak po prostu chlebek z ziołami, ponieważ zhangal oznacza ‘zioła’, a hac to ‘chleb’. Do przygotowania tradycyjnego chlebka rodem z słonecznej Armenii potrzebujemy ciasto i farsz.

Ciasto składa się z zupełnych podstaw i naprawdę nie wymaga wiele wysiłku. Mąka, sól i bardzo zimna woda, a następnie długie ręczne ugniatanie składników. Do farszu powinno dodać się około 20. rodzajów różnych ziół i zieleniny. Mogą być ogrodowe i dzikie, aby wymieszać smaki i nadać ciekawy kontrast. Jeśli nie jesteśmy w stanie skomponować aż takiej różnorodności, to też nic strasznego, ale obowiązkowe zioła, które powinny znaleźć się w nadzieniu, to przede wszystkim: kolendra, szczaw, botwinka, pietruszka, szczypiorek i koperek. Do urozmaicenia smaku zazwyczaj dodaje się również słony ser i podstawowe przyprawy, czyli sól i pieprz.

Mleczne dodatki

Tak przygotowanym farszem nadziewamy cienko rozwałkowane placuszki i smażymy na patelni bez dodatku tłuszczu. Bezpośrednio po zdjęciu smarujemy jedną stronę prawdziwym masłem, a podczas podawania serwujemy z kwaśną śmietaną, jogurtem albo macunem (ormiańską wersją zsiadłego mleka).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o