Top 10 – najpopularniejsze dania Kaukazu


Top 10 – najpopularniejsze dania Kaukazu

Tak, jak każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, tak każda podróż kulinarna zaczyna się od pierwszego „gryza”. Napisać, że kuchnia kaukaska jest bogata to nic nie napisać. Smaki, aromaty, faktury… Pikantne miesza się z łagodnym, słone ze słodkim, a wszystko to, by cieszyć podniebienie. Od czego zacząć kulinarną podróż po smakach Kaukazu? Oto nasz pomysł na początek tej wycieczki:

Charczo

Zupa mięsna wyglądem przypominająca polski gulasz. Wyrazista w smaku i aromacie. Tradycyjnie przygotowywana z wołowiny, choć istnieją również przepisy wykorzystujące jagnięcinę, kurczaka oraz ryby. Zwykle dodaje się do niej orzechy – włoskie, laskowe lub migdały. Ale najważniejszym jej elementem jest chmeli-suneli – nieostra mieszanka przypraw, składająca się z szafranu, bazylii, majeranku, ostrej papryki, kolendry, kopru, suszonej pietruszki, kozieradki, cząbru, liścia laurowego, krokosza (lub kurkumy), mięty oraz hyzopu.

Chaczapuri

Najkrócej mówiąc – drożdżowy placek zapiekany z serem. Jest to podstawowe danie gruzińskiej diety, znane od najdawniejszych czasów. Istnieje w wielu wariantach – z dodatkiem jajka, mięsa, pasty z czerwonej fasoli, czy z dodatkowym serem. W niektórych regionach chaczapuri jest okrągłe, w innych ma kształt półksiężyca. Często podawane z sosem adżika.

Adżika

Pikantny sos z papryki i czosnku z przyprawami. Ta pikantna pasta występuje w różnych wariantach, z różnymi dodatkami – każda gospodyni ma swoja własną recepturę. Jej skład i rodzaj mogą się różnić w zależności od regionu. Może być czerwona, zielona lub brązowa, sucha albo mokra. Prawdziwa bomba witaminowa – w Abchazji uznawana za eliksir długowieczności.

Chinkali

Pierogowe sakiewki nadziewane mięsem, twarogiem lub ziemniakami, z których po rozgryzieniu wypływa aromatyczny bulion. Tradycyjne przygotowywane z dobrze doprawionego mięsa z dodatkiem różnych ziół – np. dużej ilości siekanej kolendry. Popularne szczególnie w Gruzji.

Dolmades

Rodzaj gołąbków, w których zamiast kapusty mamy liście winogron, a do ryżowego farszu dodaje się jagnięcinę. Można je spotkać również w wersji wegetariańskiej, z takimi dodatkami jak cebula, czosnek, orzeszki piniowe lub rodzynki zamiast mięsa. Bezmięsne często podawane na zimno, jako przystawki, polane sosem oliwkowo-cytrynowym. Od roku 2017 azerskie dolmades figurują na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO!

Czurczela

Czyli coś na deser. Określane mianem narodowego snickersa, różni się jednak od niego smakiem. Najczęściej zrobione z orzechów (włoskich, ziemnych lub laskowych) nawleczonych na cienki sznurek i zalanych zagęszczonym mąką sokiem winogronowym. Wariantów czurczeli jest wiele – orzechy można zastąpić owocami, np. morelami czy brzoskwiniami. Słodkie i odżywcze – coś między deserem a zdrową przekąską. W Armenii nazywane Sudżuchem.

Badridżani

Gruzińskie zawijasy bakłażanowe. Niezwykle popularna przystawka, przygotowywana ze smażonego bakłażana nadziewanego pastą z orzechów włoskich i czosnku, doprawioną kolendrą, pieprzem cayenne, solą, kozieradką i octem, ozdobione orzeźwiającymi pestkami granatu.

I jak? Masz ochotę na kulinarną wycieczkę?

Agnieszka

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o