Zupa solanka


Zupa solanka

Niezwykle aromatyczna zupa z Rosji i Ukrainy zdobywa coraz większe uznanie w Polsce i wschodnich Niemczech. Uwielbianą i uważaną przez naszych wschodnich sąsiadów za najdoskonalszą z swoich zup, możemy skosztować aż w kilku popularnych wersjach! Do jej przyrządzenia potrzebujemy blisko trzech godzin. Idealnie sprawdzi się w mroźny, zimowy wieczór lub na spotkanie towarzyskie, ponieważ nasycona i tłusta zupa, wspomoże organizm w hucznej zabawie.

Niejasne pochodzenie

Pochodzenie tej niezwykłej zupy nie jest znane.  Wiadomo, że nie znajduje się w kulinarnej tradycji żadnego innego kraju, zatem nie możemy przypuszczać, aby przywędrowała na tereny Rosji i Ukrainy z daleka. W nazwie możemy doszukiwać się słowa „sól”, która wskazuje m.in. na smak zupy, ale to z kolei przeczy faktowi, że przyprawa ta była kiedyś na wagę złota, a sama zupa początkowo była przecież chłopskim daniem. Również zastanawiająca jest obecność oliwek w daniu, ponieważ sprowadzane z Cesarstwa Bizantyjskiego miały znacznie wygórowaną cenę. Te niejasności mogą być za to rozwiązaniem kolejnej tajemnicy, jakim jest różnorodność.

Jedna zupa – trzy możliwości

Solanka gotowana jest na bazie gęstego i mocno aromatycznego bulionu. Możliwe są trzy jego wersje – mięsny, rybny i grzybowy. Początkowo gotowano jedynie rybny, bez żadnych wyszukanych składników, następnie mięsny i na końcu grzybowy. Bulion powinien być złożony w smaku, dlatego wykorzystuje się do niego każdy możliwy rodzaj głównego składnika. Do rybnej solanki używa się ryb wędzonych i solonych, przeważnie jesiotrowych. Do solanki mięsnej kilku rodzajów gotowanych, marynowanych, smażonych mięs, szynek i kiełbas. Zaś w grzybowej analogicznie rozmaite odmiany grzybów (marynowane, suszone, surowe).

niecodzienne składniki

Bez względu na wersję bulionu zupa w momencie końcowym powinna mieć smak kwaśno-słony, co uzyskujemy dzięki rozmaitym dodatkom. Znajdziemy w niej wspomniane wyżej oliwki, ogórki kiszone, kapustę, kapary, pomidory, kawałki cytryny, cebulę i czosnek. Aby była bardziej sycąca dodawane są również ziemniaki, a jej wysoką kwasowość reguluje ocet, kwas chlebowy i woda po kiszeniu. Całość uzupełniają przyprawy – pieprz i oczywiście sól, a także zioła – natka pietruszki i koper.

Podawana z kwaśną śmietaną i pajdą domowego, pieczonego na zakwasie chleba dodaje energii i potrafi rozgrzać nawet najbardziej zmrożone kubki smakowe.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o