Samsa


Samsa

Popularne w całej Azji Środkowej pierożki znalazły swoich miłośników również w takich krajach jak Rosja czy Ukraina, a to za sprawą rozprzestrzeniania się w ubiegłych stuleciach Tatarów. Ci, którzy znaleźli się na Krymie zakorzenili samsę w kulturze do tego stopnia, że nawet dziś znajdziemy ją w restauracjach albo przy ulicznych straganach z wypiekami. Pyszna, tradycyjnie uzbecka przekąska jest nie tylko z zamiłowaniem robiona przez gospodynie w domach, ale także sprzedawana w rozmaitych piekarniach i kawiarniach na całym świecie.

SPECJALNE CIASTO

Samsa to swego rodzaju pierożki robione z ręcznie gniecionego ciasta. Ciężko jednoznacznie określić jego rodzaj, ale jest delikatne, warstwowe i dość kruche. Lekkie i przyjemne w smaku ciasto jest jednocześnie dość ciężkie, a to za sprawą ilości masła. Europejczykom przypomina ono znane ciasto francuskie.

SOCZYSTE FARSZE

Tradycyjnie nadziewane farszami z mięsa mielonego – jagnięciny, wołowiny i kurczaka z dodatkami cebuli i aromatycznych przypraw. Dzięki nakładaniu surowego farszu otrzymujemy idealnie soczyste wnętrze, które dopieka się wraz z ciastem. Innymi klasycznymi dodatkami są gotowane ziemniaki, rozmaite mieszanki serów, a także wykorzystywana do przeróżnych wypieków w Środkowej Azji – dynia.

Tego rodzaju pierożki odznaczają się uroczym, trójkątnym kształtem i chrupiącą, błyszczącą warstwą wierzchnią. Niegdyś pieczone były w specjalnych piecach zwanych tandyr, które przypominały odwrócony komin (wnikały w głąb ziemi, a na dnie paliło się ognisko). Obecnie używa się do pieczenia zwykłych piekarników.

SAMSA W SKAZCE

W 2017 roku do naszej restauracyjnej kuchni zawitał uzbekistański mistrz kulinarny. To właśnie on wprowadził do naszej karty samsę. Jak wszystko z resztą również i w tym przypadku tworzymy i farsz, i ciasto od podstaw. I to z jak najlepszych składników! Obecnie mamy do wyboru aż siedem propozycji w tym mięsne, rybne i warzywne, a wszystkie przygotowane w tradycyjny sposób.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o