Pilaw – najważniejsze danie Azji Centralnej


Pilaw – najważniejsze danie Azji Centralnej

Jedno z najważniejszych dań Azji Centralnej, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Kazachstanu. Danie posiadające ogromną ilość odmian. Istnieją w Azji Środkowej specjaliści, którzy zajmują się przygotowywaniem tego jednego dania. 

Bazą pilawu jest mięso – musi ono być bardzo dobrej jakości, to właśnie mięso nadaje smak tego dania. Drugim szalenie istotnym składnikiem jest oczywiście ryż. 

Kolejne ważne składniki to cebula, marchewka, czosnek, zira (jira, kumin, kmin rzymski). I dalej zależnie od wersji – kurdiuk, kurdiućnoje salo (kurducznoje sało) – charakterystyczny tłuszcz specjalnych ras baranów, tłuszcz ten gromadzi się w okolicach pośladków, rodzynki, ciecierzyca, jaja przepiórcze, berberys.

Są też znane odmiany pilawu na słodko. 

Bazowym mięsem używanym do tradycyjnego pilawu jest jagnięcina, rzadziej baranina (może okazać się zbyt twarda!), również może być to wołowina, ewentualnie kurczak (rzadko!). 

Dobry pilaw charakteryzuje się tym, że ryż jest sypki (musi być wcześniej odpowiednio przygotowany), a pilaw posiada niesamowity aromat. 

Pilaw obecnie nie występuje w ofercie naszej restauracji – z pewnością jednak będzie u nas dostępny i to w najlepszej swej postaci. Cierpliwości 🙂 

Pilaw przygotowuje się w specjalnym naczyniu żeliwnym – zwanym kazan. 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o