Ormiańska pachlawa – słodycz na talerzu


Ormiańska pachlawa – słodycz na talerzu

W słonecznej Armenii wszystkie drzewa i krzewy są bardzo płodne. Słońce towarzyszy im bowiem przez niemal cały rok! W ogrodach znajdziemy soczyste owoce i warzywa, a na straganach uwielbiane bakalie – wszelkie rodzaje orzechów i ususzone owoce. W tej kulinarnej historii znajdziemy ich pod dostatkiem niemal w każdym daniu – czy to w sałatce, czy też mięsie. Nic zatem dziwnego, że narodowe ciasto ormiańskie również posiada w swoim składzie pyszne orzechy.

PACHLAWA I BAKLAWA

Pachlawa, bo o niej właśnie mowa, to tradycyjna słodycz Armenii. Nawiązuje ona do klasycznego, tureckiego deseru znanego pod nazwą baklawa. Na podobieństwo wskazuje chociażby sama nazwa. Turecka wersja jest znana i lubiana w takich krajach kulinarnych jak Azerbejdżan, Grecja, Bułgaria czy też w innych bałkańskich.

Baklawa składa się z delikatnego i kruchego ciasta listkowego o nazwie kora (w krajach bałkańskich) albo filo (nazwa grecka). Tak przygotowane ciasto przekłada się pastą z orzechów włoskich i migdałów z dodatkiem cukru lub miodu. Po upieczeniu kroi się na porcje i polewa słodkim lukrem.

WIECZNIE SMACZNA

Tradycyjna ormiańska pachlawa jest delikatnie krucha, orzechowa i bardzo słodka. Za sprawą specyficznego ciasta (przypominającego nieco znane ciasto francuskie) i prawdziwych, naturalnych składników (które w zasadzie nie mogą być inne z przyczyn oczywistych) zyskujemy rozkosz dla podniebienia, która wraz w upływem czasu wcale nie traci na wartości, ponieważ jest w stanie przetrwać nawet kilkanaście dni!

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Do przygotowania ciasta potrzebujemy przede wszystkim dużo wolnego czasu i cierpliwości, ponieważ mimo że do najtrudniejszych nie należy, to jednak jest zdecydowanie czasochłonna. Warstwowe ciasto składa się z mąki, masła, żółtek, cukru i proszku do pieczenia. Długo gniecione, należy podzielić na kilka części, a następnie każdą z nich rozwałkować na cienkie plastry. Każdy z nich musimy posmarować pastą zrobioną z ulubionych orzechów i prawdziwego miodu, a następnie upiec. Tradycyjnie podaje się pachlawę w formie rombów, trójkątów albo kwadratów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o