Mięsna Gruzja – szaszłyki mcwadi


Mięsna Gruzja – szaszłyki mcwadi

Kiedy po przygnębiającej zimie pojawiają się pierwsze cieplejsze i słoneczne dni zaczynamy zastanawiać się nad idealnym sposobem na spędzanie z rodziną weekendów. Odkopujemy w garażu zeszłoroczny grill i sprawdzamy odpowiednie przybory. Na naszych stołach goszczą zazwyczaj kiełbaski, skrzydełka, pieczony chlebek, ziemniaki, warzywa i szaszłyki. U nas do ich przygotowania potrzebujemy mięsa i oczywiście warzyw, które  na przemian nadziewamy na szpadki. W Gruzji wygląda to zupełnie inaczej.

Z CZEGO SKŁADAJĄ SIĘ SZASZŁYKI?

Wegetarianie albo weganie przed wyjazdem do Gruzji często mogą usłyszeć, że będą chodzili w tym kraju głodni. Nic bardziej mylnego! Gruzja przez wiele wieków była ubogim krajem, dlatego z pomocą kreatywności tworzyli w kuchni mączno-warzywne, naprawdę przepyszne potrawy. W ich tradycji kulinarnej przeważają warzywa, pierożki, orzechy i różnego rodzaju placki, jak np. chaczapuri. Jednak podczas ważnych uroczystości jak np. supra mogli zajadać się mięsem. I wtedy ono było na stole najważniejsze.

Tak też stało się z szaszłykami – w odróżnieniu od naszych, gruzińskie szaszłyki składają się niemal wyłącznie z mięsa. Tradycja mówi, że te prawdziwe nie mogą być zrobione z mięsa drobiowego, ponieważ nie jest ono wystarczająco tłuste. Idealnie nadaje się zatem baranina albo wieprzowina. Bez względu na jego rodzaj, zawsze musi towarzyszyć mu podgrzana wcześniej i pokrojona na kawałki cebula. Dzięki niej mięso nabiera wyjątkowych aromatów i staje się nie tylko smaczniejsze, ale również piękniej pachnie po usmażeniu.

TAJEMNE RECEPTURY

Aby mięso było idealne, należy zacząć przygotowywać je już kilka godzin przed rozpoczęciem planowanego grilla. W tym celu musimy zamoczyć pokrojone kawałki w marynacie, która na przestrzeni czasu wsiąknie w mięso i nada mu charakterystycznych względem marynaty smaków i zapachów. Jedną z najpopularniejszych kaukaskich sposób na zrobienie szaszłyków jest zanurzenie kawałków w gazowanej wodzie z dodatkiem odpowiedniej ilości soli i pieprzu.

Tak przygotowane nadziewa się na szpadki, po odczekaniu czasu marynowania i piecze. Ponieważ same szaszłyki składają się tylko z mięsa, to zawsze na gruzińskim stole znajdują się inne, rozmaite warzywa. W połączeniu ze śliwkowym sosem tkemali albo paprykową adżyką tworzą zgrane i sycące połączenie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o