Kuchnia ukraińska


Kuchnia ukraińska w naszej ofercie reprezentowana jest w głównym stopniu przez nieśmiertelny barszcz ukraiński jak również przez szereg dań, które mogą równie dobrze uchodzić za dania polskie czy rosyjskie. W kuchni ukraińskiej bardzo popularne są pierogi. Charakterystyczne są pierogi z ziemniakami i cebulą. Co może zaskakiwać w kuchni ukraińskiej nie są znane popularne w Polsce pierogi ruskie.

Wracając do barszczu – jest on całkowicie odmienny od tego znanego w Polsce – barszczu czerwonego z kołdunami itp. Bardzo ukraiński, prawdziwy barszcz ukraiński – zawiera w sobie kilkanaście dodatków (różnych – zależnie od przepisu). Jedzony razem z chlebem może stanowić pełnowartościowy posiłek sam w sobie.

Ciekawym faktem jest również to, że kuchnia ukraińska doskonale znana jest w Rosji. Do tego stopnia, że liczne dania kuchni ukraińskiej traktowane są jako dania rosyjskie – chociażby barszcz. Każdy doskonale wie, że pochodzi on z Ukrainy – a jednak rzekło się mawiać „russkij borś”.

Może nie jest najlżejsza, najbardziej dietetyczna i najbardziej wyrafinowana. Spotkamy w niej dania raczej tłuste i ciężkostrawne, często mączne, z dodatkiem kasz i ziemniaków, okraszonych tłuszczem bądź śmietaną. Do tego dania są zwykle proste w wykonaniu. Ale czy prostota wykonania musi być wadą? Kuchni ukraińskiej na pewno nie szkodzi, a przygotowanie choćby idealnych wareników, z odpowiednio grubym ciastem, czy solanki, nie zbyt kwaśnej i nie zbyt słonej, potrafi spędzić sen z oczu niejednej gospodyni.

Różnorodna kuchnia

Nie ma jednej kuchni ukraińskiej. Dania różnią się w zależności od regionu i wpływów kuchni innych kultur, obecnych tam na przestrzeni wieków. I tak, Półwysep Krymski to domieszki kuchni tatarskiej, żydowskiej i rosyjskiej. Tu nasycimy się daniami mięsnymi, głównie z mięsa baraniego. Flagowym daniem kuchni krymskiej jest plow (pilaw), czyli ryż z dodatkiem mięsa i warzyw oraz dużej ilości ostrych przypraw. Bukowina to inspiracje kuchnią rumuńską i mołdawską. Tutaj można zjeść ukraińską wersję mamałygi, czyli kaszy kukurydzianej ugotowanej na gęsto, stanowiącej dodatek do głównego dania lub podawanej osobno – ze skwarkami i ostrym owczym serem.

Na kulinarnej mapie Ukrainy, odrębną wyspą jest Lwów. To tu najbardziej widoczne są wpływy kuchni polskiej, żydowskiej i ormiańskiej, a we lwowskim menu króluje żurek, borgacz i flaczki po lwowsku.

W kuchni ukraińskiej dostrzec można też inspiracje litewskie, tureckie, a nawet niemieckie i austriackie. Nic dziwnego – Ukraina w różnych momentach historii leżała między różnymi mocarstwami, była terenem wielu walk, przez jej terytorium przechodziły i wschodnie i zachodnie armie. Historia się zmieniała, ludzie z różnych stron świata się osiedlali. Bogata historia musiała znaleźć odzwierciedlenie w kuchni.

Prosta, ale różnorodna

Choć prosta, kuchnia ukraińska zachwyca smakami i aromatami. Potrawy są oparte na świeżych, marynowanych i wędzonych składnikach. Dominują dania mączne i ziemniaczane, kasze, warzywa. Istotne są też ryby i mięso – wołowina, baranina, wieprzowina, drób. Specjalne miejsce zajmują chleby. Nic dziwnego. Ukraina, ze swoimi żyznymi czarnoziemami bywała niegdyś nazywana spichlerzem Europy. Obecnie jest w czołówce producentów jęczmienia, słonecznika i rzepaku – produkuje około 50 milionów ton zboża. To dlatego chleb zajmuje w kuchni ukraińskiej poczesne miejsce i jest głównym dodatkiem do większości dań. Chlebem szczególnym jest korowaj – rodzaj kołacza obrzędowego, najczęściej weselnego. Tradycyjnie pszenny lub żytni, zdobiony dekoracjami z ciasta.

Dania mączne

Z dań mącznych na uwagę zasługują młynci – placki na zaczynie drożdżowym, coś jak nasze naleśniki. Zazwyczaj podaje się je z dodatkami białkowymi – kawałkami ryby lub mięsa bądź z roztopionym masłem czy gęstą śmietaną. W wersji na słodko najczęściej jadane z konfiturą bądź cukrem

Inne popularne danie to warenyki czyli pierogi z najróżniejszymi nadzieniami. Można spotkać warenyki z twarogiem, ziemniakami, wiśniami lub mięsem. Warenyki i młynci  jada się tydzień przed Wielkim Postem, podczas Maselnyci, kiedy to dania mięsne są zakazane.

Zupy

Na Ukrainie uwielbia się zupy. Nad ich licznymi rodzajami dominuje barszcz ukraiński. Ten wywar  z czerwonych buraków, z dodatkiem kapusty, ziemniaków oraz kawałków mięsa, zwykle jest podawany z łyżką śmietany. W różnych regionach może wyglądać nieco inaczej. Najpopularniejszy jest czerwony, ale może być też zielony, gdy jest przygotowany ze szczawiu. Latem często podawany na zimno, jako chłodnik.

Kolejną popularną ukraińską zupą jest kapuśniak z kiszonej kapusty, najczęściej przyrządzany na wywarze z wędzonego boczku lub żeberek. Podobno kapuśniak zaporoski był jednym z ulubionych dań ukraińskich kozaków.

Zupą mającą swoich wiernych fanów jest solanka. Jej smak zmieniał się na przestrzeni wieków – początkowo przyrządzano ją na wywarze rybnym, bez dodatków. Stopniowo dodawano do niej różne składniki, zaostrzano smak wywarem z kwasu kwasu chlebowego, wodą z kiszonych ogórków, sokiem z cytryny, oliwkami czy kaparami.  Dzisiaj można zjeść solankę mięsną, rybną lub grzybową. Każda jest słono – kwaśna i dobrze przyprawiona.

Kwas narodowy

A co wypić? Najlepiej kwas. Napój narodowy, uznawany za bezalkoholowy, choć ma niewielkie ilości alkoholu. Powstaje w wyniku kwaśnej fermentacji chleba. Specjał o słodko-kwaśnym smaku pieczonego chleba. Idealny podczas upałów. Latem najlepiej pić go na ulicy, prosto z beczki.

popularne dania kuchni ukraińskiej

Dań kuchni ukraińskiej można wymienić jeszcze wiele. Poza powyższymi warto spróbować:

  • żarke – gęsty gulasz z wołowiny z ziemniakami i groszkiem,
  • czanachy – podobno jest to zupa, ale tak gęsta, że przypomina bardziej gulasz; danie z kilku rodzajów mięs, fasoli i warzyw,
  • kruczenyki – wieprzowe zrazy, z nadzieniem z kapusty i boczku, często zalewane sosem jarzynowym,
  • kotlet po kijowsku – a la de volaille, tylko bez sera i zieleniny, z samym masłem,
  • ucha – zupa rybna z karpia,
  • hybivka – zupa grzybowa,
  • deruny – placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną lub serem,
  • kiszone pomidory – ostro przyprawione, super zdrowe, idealne, jeśli znudziły się Wam kapusta i ogórki.

A ta lista to tylko początek ukraińskiej uczty. Całkiem nieźle jak na prostą chłopską kuchnię, prawda?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o