Kuchnia gruzińska


Skazka serwuje dania kuchni gruzińskiej. Proponujemy dosłownie kilka pozycji ale jeżeli istnieje takie życzenie możemy zorganizować wielką gruzińską fetę – dowolnej wielkości imprezę, z dowolną ilością dań. Mamy za sobą już imprezę na 600 ludzi w teatrze – z autentyczną kuchnią gruzińską.

Jeżeli można kuchnię gruzińską porównać z jakąkolwiek inną kuchnią – to chyba tylko z kuchnią włoską. Ilość aromatów, różnorodność smaków dania słodkie, ostre, pachnące, soczyste – w kuchni gruzińskiej jest wszystko. Absolutnie wszystko. Można śmiało postawić tezę, że kuchnia gruzińska jest jedną z najdoskonalszych, najpełniejszych propozycji kulinarnych jakie istnieją na świecie.

W każdym aspekcie – tak przystawek, jak również zup i dań głównych – kuchnia gruzińska jest zjawiskowa.

Bardzo często występują w daniach orzechy włoskie, które podwyższają walory smakowe dań. Czosnek, świeża kolendra, natka pietruszki – występują tu niemal zawsze.

Mięsa – doskonale rozpracowane w kuchni gruzińskiej – zarówno drób jak i mięso czerwone. Szaszłyki mają ogromną tradycję w kuchnia gruzińskiej.
Przystawki – phali, lobio, zawijane bakłażany z pastą orzechową – niesamowite, najlepsze w swojej klasie.

Gruzińskie przystawki

Jeszcze raz warto w tym miejscu podkreślić, że kuchnia gruzińska zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kuchni Kaukazu. Po prostu już na poziomie samych przystawek można wyciągnąć wniosek, że Gruzini są bardzo utalentowani kulinarnie, posiadają bardzo bogatą fantazję. 

Gruzińskie dania mączne

Gruzini robią przepiękne wyroby z mąki. Przede wszystkim na główną uwagę zasługuje wspaniały gruziński chleb tworzony na kilka sposobów, chaczapuri – czyli chleb z serowym nadzieniem, lobiani – czyli chleb z nadzieniem w postaci pasty z fasoli. 

Gruzińskie Chaczapuri

Chaczapuri po gruzińsku to nic innego jak zlepek dwóch słów – chleb (puri) i ser (chacza). Znane są różne rodzaje chaczapuri, opisane na naszym blogu – chaczapuri adżaruli, chaczapuri imeruli oraz chaczapuri megeruli. 

Chinkali 

Jedno z najsłynniejszych dań gruzińskich. 

Gruzińskie zupy

Charczo

Gruzińskie dania główne

Czachochbili

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o