JAKIE ORYGINALNE PREZENTY WARTO PRZYWIEŹĆ Z WYCIECZKI DO KAZACHSTANU?


JAKIE ORYGINALNE PREZENTY WARTO PRZYWIEŹĆ Z WYCIECZKI DO KAZACHSTANU?

To zupełnie naturalne, że z każdej podróży chcemy przywieść jakąś pamiątkę. Z popularnymi kierunkami turystycznymi nie ma problemu. Albo jakąś taką pamiątkę widzieliśmy u znajomych, albo czytaliśmy o niej w Internecie. A co z krajami mniej znanymi? Tu pojawia się mały problem, ponieważ nie bardzo jesteśmy pewni co nabyć i na co zwrócić uwagę przy zakupie. Przecież chcemy coś oryginalnego a przede wszystkim autentycznego. Nie bawią nas, na przykład, kenijskie figurki „made in China”. W tym artykule podpowiadamy co warto przywieść z wycieczki do przepięknego Kazachstanu.

KAZACHSKA CZEKOLADA

Czekolada produkowana w Kazachstanie jest wizytówką krajowego przemysłu cukierniczego. Klienci zagraniczni często kupują go dla rodziny i przyjaciół. Sprzedawany jest zarówno w formie całych kawałków jak i małych słodyczy zapakowanych w opakowanie upominkowe. Można go kupić w prawie wszystkich supermarketach, a także w firmowych sklepach w Kazachstanie.

KURT

Kurt to wysokokaloryczny, zsiadły produkt mleczny, wynalazek koczowniczych ludów Azji Środkowej. Jest to wyjątkowy produkt degustacyjny, który mieszkańcy Kazachstanu spożywają od dłuższego czasu. Pomaga łatwiej znosić ciepło i prawie nie się psuje. Jest to więc jeden z praktycznych prezentów, które można zabrać ze sobą bez obawy o jego zachowanie podczas transportu.

KAMCHA

Od zamierzchłych czasów kamcha jest obowiązkowym atrybutem w każdym koczowniczym gospodarstwie domowym i symbolem władzy. Odziedziczono ją z ojca na syna, więc zawieszono ją w „męskiej” części jurty, powyżej progu, na jednym z kereges (składanej drewnianej kraty u podstawy jurty). Wierzono, że kamcha chroni również przed złymi ludźmi i złymi duchami. Kamcha kazachska, w odróżnieniu od jedwabnej tureckiej, wytwarzana jest ze skóry. Jest bogato zdobiona i bardzo trwała.

FILCOWA ODZIEŻ I WYROBY DEKORACYJNE

Filc może być naturalny ze 100% wełny owczej i może być również wykonany z włókien syntetycznych. Kapcie filcowe, marynarki i kurtki chronią przed przeziębieniem i mają korzystny wpływ na zdrowie. Ponadto, współcześni rzemieślnicy w Kazachstanie tworzą z filcu różne elementy dekoracyjne.

OZDOBNA JURTA

Zazwyczaj ozdobne jurty są wykonane z naturalnego filcu. Jest to miniaturowa kopia domu nomadów. Jurta jest symbolem jedności rodziny i harmonii człowieka z naturą. Ozdobna pamiątka to dobry prezent dla miłośników oryginalnych atrybutów narodowych.

KAPELUSZE I TRADYCYJNE STROJE

Kapelusz Kazachów to zaokrąglona czapka – takija. Noszą je prawie wszyscy. Szyta jest z gęstej bawełny lub miękkich i drogich tkanin: jedwabiu, aksamitu, filcu. Głownia była najczęściej zdobiona haftem, ornamentami narodowymi i koralikami. Ponadto, Kazachowie często oferują gościom i szanowanym ludziom inne tradycyjne stroje: julik, kojlek kulisz, które odzwierciedlają życie i kulturę Kazachów. Dla tych, którzy chcą nosić takie ubrania na co dzień, kazachscy projektanci tworzą uwspółcześnione modele z tradycyjnymi wzorami i symbolami.

DOMBRA

Szankobyz to starożytny kazachski instrument muzyczny zwany również „harfą szczękową”. Jest mały i kruchy. A najbardziej popularnym instrumentem w Kazachstanie jest dombra. W przeszłości znajdowała się na wszystkich jurtach, była jednym z obowiązkowych przedmiotów w życiu Kazachów. Teraz dombra jest nie tylko instrumentem do grania muzyki, ale jest również wykonana jako mała pamiątka.

LAST BUT NOT LEAST: CIEPŁE WSPOMNIENIA

Kazachowie są gościnni i przyjacielscy. Swoim nastawieniem do przyjezdnych, Kazachowie wzbudzają tylko przyjemne emocje, które na długo pozostają w pamięci. Dlatego wiele osób, które przybywają Kazachstanu, znajduje tu przyjaznych i pomocnych ludzi.

Wiesław

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o