Chaczapuri megruli – połączenie dwóch regionów


Chaczapuri megruli – połączenie dwóch regionów

Jedną z najbardziej znanych na całym świecie potraw kuchni gruzińskiej jest bez wątpienia chaczapuri. Dostępność składników i prostota w tworzeniu sprawiły, że chaczapuri znajdziemy na wielu krańcach ziemi, a w samej Gruzji aż kilka rodzajów tego dania, ponieważ to właśnie od regionu zależy sposób wykonania i kształt.

Pochodzenie megruli

Chaczapuri megruli (inaczej megralskie) pochodzi z zachodniej Gruzji z regionu zwanego Megrelią. Leży ona wprost nad słonecznym brzegiem Morza Czarnego, a jej mieszkańcy posługują się językiem megrelskim, który przez jednych językoznawców uważany jest za odrębny język, a przez innych za dialekt języka gruzińskiego. Chaczapuri zatem swoją nazwę zyskało poprzez nazwę miejsca, z którego się wywodzi.

Chaczapuri powstało w taki sam sposób jak inne popularne na świecie dania (np. pizza czy tortilla) – z pomysłowości ubogich. To właśnie oni wieki temu wymyślili jedynie z mąki i sera smaczny, sycący i szybki w przygotowaniu placek, który nie wymagał od nich większego wysiłku. Kaukaz bowiem od blisko 10 tysięcy lat słynie z wyrobu serów, a pszenica za sprawą klimatu rośnie bujnie na górzystych terenach.

to, co najlepsze

Megralskie chaczapuri jest swego rodzaju wynikiem z połączenia dwóch innych odmian – adżarskiego i imeretyńskiego. Różnią się one kształtem i sposobem nadziewania farszem, ale wszystkie mają takie samo ciasto i serowe wnętrze, tak więc imeruli jest okrągłym płaskim plackiem z serowym nadzieniem w środku, zaś adżaruli ma kształt łódeczki, na której wierzchu znajduje się ser. Megruli o przyjemnym, okrągłym kształcie wypełnione jest od góry masą serową, co przypomina włoską pizzę. Z całej jednak trójki jest najmniej popularne poza granicami kraju.

główny składnik

Aby otrzymać tradycyjne gruzińskie danie, powinniśmy ręcznie gniecione ciasto drożdżowe nadziać przepysznym serem. W Gruzji do tego typu wypieków idealnie nadaje się słonawy ser podpuszczkowy, najlepiej suluguni, który ma rozrywające się włókna, ale po minimalnym podgrzaniu zamienia się w ciągnącą strukturę.

Chaczapuri megruli możemy zajadać się na wiele sposób: jako danie główne, przekąska albo dodatek do sałatek czy dań mięsnych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o