Chaczapuri adżaruli – o serowych łódeczkach


Chaczapuri adżaruli – o serowych łódeczkach

Gruzińskie chaczapuri, które jest z resztą tradycyjną potrawą kaukaskich stron, zawładnęło całym światem! W zależności od regionu Gruzji, w którym się znajdujemy, możemy wyróżnić różne rodzaje tego dania, które różnią się od siebie sposobem wykonania i kształtem.

z nadmorskim klimatem

Chaczapuri adżaruli (inaczej adżarskie) przyrządzane jest głównie w zachodniej części Gruzji. Adżaria, bo o niej właśnie mowa, leży nad malowniczym brzegiem Morza Czarnego, którego głównym miastem jest piękne Batumi. Możemy zatem zauważyć, że nazwa określająca wskazuje bezpośrednio na obszar kraju, z którego pochodzi. Z kolei samo chaczapuri oznacza w dosłownym tłumaczeniu chleb z serem, ponieważ chaczo w języku gruzińskim oznacza „twaróg”, zaś puri „chleb”.

całość tkwi w prostocie

Chaczapuri zyskało swoją popularność nie tylko dzięki wyjątkowemu smakowi, ale przede wszystkim prostocie i przystępności, bo właśnie w dolinach Kaukazu jedynie z mąki i ręcznie robionego sera powstało wieki temu sycące danie, do którego przygotowania nie potrzeba było wielu trudów ani drogich składników. W ten oto sposób szybka w wykonaniu potrawa zyskała ogromną popularność wśród Gruzinów i pozostała w ich kulinarnej kulturze przez następne stulecia.

łódeczka na talerzu

Spośród wspomnianych wyżej wielu rodzajów chaczapuri, adżaruli odróżnimy w mgnieniu oka! Mimo że każde z nich składa się jedynie z ciasta i sera, to ta przecież nadmorska potrawa bez wątpienia przypomina kształtem uroczą łódeczkę. Owa drożdżowa łódka wypełniona jest serem, a dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się upieczone jajko sadzone. Inaczej więc niż w pozostałych przypadkach całości dopełnia zbite białko i płynne, kremowe żółtko.

Podstawowy składnik

Tradycyjnie oprócz ręcznie zagniatanego ciasta potrzebujemy do adżaruli odpowiedniego domowego sera. Do tego rodzaju wypieków wzorowym jest gruziński ser suluguni, który w formie surowej ma rozrywające się włókna, ale za to delikatnie podgrzany przemienia się w topiącą i ciągnącą konsystencję. Lekko słonawy w smaku idealnie współgra z puszystym ciastem i świeżym jajem kurzym.

Obecnie chaczapuri po adżarsku sprawdza się nie tylko jako danie główne, ale również jako przekąska, którą bez większego problemu spróbujemy w piekarniach albo restauracjach gruzińskich. Pamiętajmy, aby w każdym kęsie starać się poczuć nadmorski klimat dawnej Gruzji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o