Barszcz ukraiński – duma każdej wschodniej gospodyni


Barszcz ukraiński – duma każdej wschodniej gospodyni

Barszcz ukraiński to zupa nie tylko popularna w naszym kraju, ale także uwielbiana na Białorusi czy w Rosji. Sycąca, bogata w rozmaite warzywa i długo gotowana na mięsnym bulionie w chwilę rozgrzeje jesienią każdą zbłąkaną duszę. I mimo bliskiego usytuowania tych państw, barszcz stał się jednak narodowym daniem ukraińskim. Jego początki sięgają aż XVI wieku, choć wtedy w żaden sposób nie przypominałby znanej nam obecnie wersji zupy.

historia powstania

Niegdyś do przygotowania barszczu wykorzystywano kiszone liście barszczu zwyczajnego, a do nadania odpowiedniej kwasowości używano kwasu z mąki razowej. Nie przypomina to wcale dzisiejszej zupy, prawda? Gdyby tego było mało, miała ona zielony kolor! Nazwa w tym wypadku również nie wzięła się znikąd – została zaczerpnięta od dodawanych do zupy liści rośliny. Wieki temu rosła bujnie zupełnie niepielęgnowana między osadami. Pomysłowe gospodynie postanowiły zebrać plony i stworzyć w kuchni sytą potrawę. Później, gdy stała się popularną uprawa buraków, zaczęto je wykorzystywać i w ten sposób, z zielonej zrobiła się czerwona. Nazwa pozostała jednak niezmieniona.

Ciekawostką jest, że w dawnej Ukrainie aromatyczny barszcz był obowiązkowym elementem na każdej stypie. Wynikało to z wierzeń ludowych, że wraz z oparami gorącego barszczu, dusza zmarłego ulatuje z ziemi do nieba.

liczne odmiany

Barszcz ukraiński robiony był jednocześnie w wielu państwach, dlatego nie powinno dziwić, że istnieje wiele jego odmian, a w samej Ukrainie około 40.! Za najpopularniejszy uchodzi barszcz kijowski, który ma pełny, złożony i dopracowany smak, a to za sprawą blisko 20. składników. Przygotowywany jest z trzech rodzajów mięsa – wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny oraz dla podtrzymania dawnej kwasowości dodaje się zakwas chlebowy.

W każdej zupie znajdują się same dobrodziejstwa rodzimej ziemi. W niektórych odmianach znajdziemy marynowaną kapustę rosnącą w górach, małe uszka z grzybami czy nawet suszone owoce. Polski barszcz ukraiński robiony jest z czerwoną fasolką i czasami z grzybami, a do tego jest nieco rzadszy.

skomplikowane PRZYGOTOWANIe

Do przygotowania idealnego barszczu ukraińskiego potrzebujemy nie lada umiejętności kulinarnych i sporo wolnego czasu, ponieważ cała jego wyjątkowość polega na długim gotowaniu i w odpowiednim czasie dodawaniu składników. Żeby ugotować przepyszny, prawdziwie ukraiński barszcz musimy przygotować kilka rodzajów mięsa, ziemniaki, marchewkę, buraki, kapustę, cebulę i czosnek. Po doprawieniu cukrem, octem, przecierem pomidorowym i podstawowymi przyprawami jak sól, pieprz, liść laurowy czy ziele angielskie powinniśmy otrzymać wysoce aromatyczną i pełną witamin zupę.

Nie jest to jednak takie proste. Popularne i zarazem bogate danie owiane jest licznymi tajemnicami, które ukraińskie gospodynie przekazują skrycie swoim córkom. Mówi się na Ukrainie, że tylko prawdziwa gospodyni potrafi ugotować naprawdę dobry barszcz, a każda z nich ma swój własny przepis. I choć polska wersja bywa smaczna to niestety nie jest w stanie dorównać doskonalonej przez wieki wersji ukraińskiej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o